Dňa 11. 3. 2025, t. j. v utorok, keď štvrtákov z našej školy čakala "skúška dospelosti", ostatné triedy čakal, naopak, príjemný, zábavný alebo náučný program. Žiaci II. C a III. D triedy pod vedením triednych učiteliek PaedDr. Valentíny Černajovej a Ing. Danky Vrabľovej sa vybrali na exkurziu do Múzea soli v Solivare. Zvláštne, že sa našli medzi nami žiaci, priamo z Prešova, ktorí toto múzeum ešte nikdy nenavštívili, aj napriek tomu, že Múzeum Solivar je národná kultúrna pamiatka a patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky pochádzajúci zo 17.storočia.
Prehliadka sa konala v štyroch budovách a trvala približne 90 minút. Sprievodca nás oboznámil s prácou baníkov, procesom ťaženia a varenia soli, vysušovania a nakoniec balenia a skladovania soli. Dozvedeli sme sa mnoho zaujímavostí. Napríklad to, že v Solivare nepracovali len ľudia, ale aj kone a dokonca boli veľkou súčasťou výrobného procesu. Tiež sme sa dozvedeli, aké prísady pridávali variči do soli: veľké množstvo býčej krvi, vaječné žĺtka a iné veľmi zvláštne kombinácie, aby soľ bola jedinečná.
Po prehliadke sme skonštatovali, že nikto z nás by nechcel pracovať v takejto prevádzke na ťažbu a spracovanie soli. Baníci boli posielaní vypaľovať nové priestory v bani metánom a častokrát pri tomto procese vybuchli aj s týmito priestormi. Variči soli boli vystavovaní každý deň 12 hodín približne 70 stupňom Celzia. Tým, ktorí soľ po uvarení spracovávali, sa do pľúc dostával slaný vzduch, ktorý im vysušil ich pľúca a pokožku. Častokrát sa "vysušili k smrti". Vykonávali veľmi ťažké povolanie, no mali aj rôzne privilégiá.
Po tejto poučnej prehliadke sme sa dozvedeli, že posledné kilo pravej prešovskej soli sa nachádza v múzeu a soľ v obchodoch s názvom "Prešovská soľ", tá nie je z Prešova, ale pochádza z Poľska alebo Rakúska.
Aj napriek tomuto sklamaniu sme si prehliadku užili a veľa sa z nej naučili.
Lenka Melcherová II. C, Adam Vajko III. D
Exkurzia Múzeum Solivar ---> foto