Domov Štúdium Služby Mapa Kontakt Facebook Fotoalbum 2% dane Napíšte nám Prihlásenie
Navigácia
 • Využite ponúkanú šancu - Prípravný kurz na talentové skúšky

  Pre žiakov 9. ročníka ZŠ ponúkame prípravný kurz na talentové skúšky, využite ponúkanú šancu. Prípravný kurz sa uskutoční v dvoch termínoch, a to 30.01.2018 a 08.02.2018 od 14:30 do 17:00 hod. v ateliéroch školy. Kurz je určený pre záujemcov o štúdium umeleckých odborov odevný dizajn, dizajn interiéru a nástenná maľba v architektúre. Je potrebné si priniesť skicár a mäkké ceruzky typ B.

  Účasť, prosím, potvrďte telefonicky alebo e-mailom.

 • Barmanský kurz už po 10. krát na našej škole.

  V dňoch 29.1. - 5.2. 2018 sa uskutoční v priestoroch SOŠ podnikania barmanský kurz pod vedením pána J. Majoroša, licencovaného  lektora Slovenskej barmanskej asociácie (SBA) nielen pre žiakov SOŠ podnikania ale aj pre žiakov iných stredných škôl, resp. absolventov.

  Poplatok za kurz ostáva 100€, ktorý môžete uhradiť aj po častiach.

  Záujemcovia sa môžu nahlásiť u p. RNDr. Ing. Vavrekovej, kab.č. 304.

  Účastníkov čaká príjemná atmosféra učenia sa vlastnou praktickou činnosťou. Naučíte sa pripravovať, vychutnávať aj obdivovať miešané nápoje. Získate vedomosti o ich pôvode, kvalite surovín, skúsite vytvoriť vlastný originálny nápoj.

  Získanými vedomosťami a zručnosťami sa určite odlíšite od ostatných absolventov.  Investícia do vzdelania sa vyplatí.

 • Top vizážistka 2018

 • Moskva očarila našich študentov - Annu Thonovú a Mária Džubaru

  Na základe výhry Medzinárodného kvízu o znalosti spoločenských stránok dejín ruského a slovenského národa sme  sa my, študenti SOŠ podnikania v Prešove, v dňoch od 18.12. do 22.12.2017 zúčastnili kultúrno-poznávacej cesty do Moskvy.

  Počas piatich nádherných dní sme navštívili množstvo kultúrnych pamiatok , ktoré sa nám veľmi páčili. Ruský fond Mieru vytvoril všetky podmienky pre to, aby v nás – víťazoch kvízu - ostali najkrajšie dojmy z cestovania do vianočnej Moskvy. Po prílete na moskovské letisko Vnukovo sa nás ujal delegát a odviezol nás do hotela, kde sme boli ubytovaní. Hotel sa volal ALFA, nachádzal sa v časti Izmajlovo.  Naše izby sa nachádzali na 25 poschodí s nádherným výhľadom na mesto. Na druhý deň sa začalo naše putovanie po Moskve. Za tých pár dní  sme stihli vidieť  neskutočne veľa pamiatok a dozvedeli sme sa o nich aj veľmi zaujímavé informácie. Navštívili sme: Memoriál na Poklonnej hore, Chrám Krista Spasiteľa, Kremeľ, Červené námestie, Múzeum kozmonautiky, Moskovarium (najväčšie v Európe), Tretiakovskú galériu a samozrejme, nesmela chýbať ani prehliadka metra. Najviac nás zaujala návšteva Moskovského cirkusu. Hudobno-cirkusové predstavenie  sa volalo Rozprávka o Cárovne - Nesmejane. Program sme sledovali so zatajeným dychom. Podľa nášho názoru o tom môžeme na Slovensku len snívať, lebo to, čo tam predviedli ruskí artisti bolo nádherné. 22.12.2017 sme sa v ranných hodinách pobrali na letisko, kde sme sa rozlúčili s Moskvou a odleteli naspäť domov s nádhernými zážitkami, novými priateľstvami a spomienkami, na ktoré len tak rýchlo nezabudneme.

  Ďakujeme všetkým za prípravu a pomoc pri vypracovaní súťaže, ale hlavne našej obetavej pani ruštinárke PaedDr. Valentíne Černajovej, ktorá obetovala svoj voľný čas na to, aby sme to vyhrali a dostali sa do Moskvy.

  Anna Thonová / 3.B /,  Mário Džubara /3.C /      /Fotogaléria/

 • Školské kolo súťaže SIP

  Žiaci 1. – 4. ročníka sa 14. 12. 2017 zúčastnili školského kola súťaže „Spracovanie informácii na počítači“.

  Súťažilo sa v dvoch samostatných disciplínach: písanie na počítači a úprava textu na počítači.

   

   

  Odpis na rýchlosť žiaci prvých ročníkov:

  1. miesto: Oliver Javorský – I. B
  2. miesto: Simon Juščák   – I. C
  3. miesto: Dominik Žilka    – I. C

  Odpis na rýchlosť:

  1. miesto: Valéria Reváková – III. C
  2. miesto: Kristián Sekerák  – III. B
  3. miesto: Michaela Tallová  – II. C

  Úprava textu na počítači:

  1. miesto: Martin Kohlmayer – III. C
  2. miesto: Valéria Reváková – III. C
  3. miesto: Elena Tobiášová  – II. C

  Všetkým súťažiacim srdečne blahoželáme!        /Fotogaléria/

 • Čaro Vianoc

  Vianoce sú najkrajšie sviatky roka, počas ktorých sa zrejme každému naplní srdce radosťou, láskou a priateľstvom. Sú oslavou dobra, lásky a pokoja medzi ľuďmi. Skoro  všetky veľkomestá, mestá, mestečká, dedinky aj osady si pripravia nezameniteľný symbol Vianoc  ozdobený a vysvietený vianočný stromček.

  Vianočná výzdoba krášli aj naše mesto Prešov. Chceli sme sa pozrieť a porovnať akú vianočnú výzdobu má druhé najväčšie mesto Slovenska. Prezrieť si historickú časť jadra Košíc a zamerali sme sa aj na vizuálnu, verbálnu a neverbálnu komunikáciu predávajúcich na vianočných trhoch, v stánkoch s gastronomickou ponukou, ľudovými suvenírmi a vianočnými ozdobami. Vianočné prekvapenia, krásu a atmosféru, ktorú sme zažili  v programe Power-Point sme doplnili  selfie a odovzdali pani uč. Mgr. Š. Ondričkovej, ktorá s pani tr. uč. Mgr. Nikol Tomanovou exkurziu zabezpečili.

  Prajeme Vám krásne Vianoce a šťastný nový rok 2018.   

  žiaci 1.B    /Fotogaléria/

 • Vianočný jarmok

  Po roku sa na našej škole opäť konal "Vianočný jarmok". Každá trieda si nachystala krásny stánok, kde predávala svoje vianočné produkty a maškrty. Počas celého priebehu jarmoku sme nasávali vianočnú atmosféru a dobrú náladu. Vianočný jarmok sa opäť niesol v znamení charitatívnej činnosti.
  Každá trieda mohla venovať ľubovoľné percento svojho zárobku do charitatívnej zbierky s názvom "Hviezda vianočnej pomoci". Príspevky od tried zbieral Mikuláš, ktorý tento krát darčeky nerozdával ale prijímal. Vyzbieraná suma sa venuje žiakom našej školy, ktorí sú v núdzi , aby mali krásne VIANOCE.

  Adrián Čapo, Aneta Fabianová, Patrik Jurečko     /Fotogaléria/

 • OLYMPIÁDA V RUSKOM JAZYKU Олимпиада по русскому языку

  Dňa 15.12.2017 sa na našej škole konalo školské kolo olympiády v ruskom jazyku. Olympiády sa zúčastnili žiaci ruského jazyka prvého až tretieho ročníka. Súťažilo sa v troch kategóriách – B1, B2, B3.  Vedomosti žiakov boli na výbornej úrovni. Umiestnenie žiakov podľa kategórií:

  Kategória B1: 1. miesto: Elena Tobiašová

                         2. miesto: Sarah Paľuchová

                         3. miesto: Alica Knuthová

  Kategória B2: 1. miesto: Nikola Kožušková

                         2. miesto: Veronika Tarasovičová

                         3. miesto: Katarína Kubíková

  Kategória B3: 1. miesto: Vladyslava Zhvaliuk

  Víťazi boli odmenení vecnými cenami a diplomom. Všetkým víťazom srdečne blahoželáme a prajeme im veľa úspechov!

  Благодарим победителей !  /Fotogaléria/

 • Sú francúzske a slovenské vianočné tradície podobné či odlišné?

   Francúzsky lektor Michel Bourdier nám ich na našej škole priblížil.

  Všetky mestá vo Francúzsku, podobne ako na Slovensku, žijú atmosférou Vianoc už dlhší čas pred samotným Štedrým dňom. Zdobia sa ulice, príbytky, centrá miest sú vysvietené, námestiu dominuje vianočný stromček. Na francúzskych vianočných trhoch je však pravidlom, že sa deti zabávajú aj na tzv. manège (plošinovom kolotoči) a na klzisku. Dospelí sa, podobne ako u nás, zahrievajú pri zvarenom víne.

  Na rozdiel od Slovenska, kde máme tri voľné sviatočné dni, vo Francúzsku je to len 25. december. Ako tradícia hovorí, Père Noël prichádza do príbytkov v noci z 24. na 25. decembra, kedy deti spia. Darčeky si teda deti nachádzajú až ráno 25. decembra. Hoci v niektorých rodinách sa dary predsa len otvárajú večer predtým, po slávnostnom jedle. Štedrá večera pozostáva z lahodnej husacej či kačacej pečene. Budúcnosť tejto tradície je však ohrozená kvôli ochrane zvierat v rámci zákonov Európskej Únie, ktoré majú za cieľ zakázať praktiky ich neprirodzeného násilného prekŕmovania. V prímorských oblastiach sú neodmysliteľnou súčasťou štedrovečerného stola dary mora. Za typické vianočné jedlo by sa dala považovať pečená morka na gaštanoch a samozrejme víno, víno a ešte raz víno. Ku každému predjedlu, hlavnému jedlu či k zákusku sa otvára iná fľaša vína – biele sladšie, biele suché, červené víno, ročník... červené z regiónu... Tzv. vianočné poleno (la bûche de Noël) nesmie chýbať ako sladkosť na žiadnom štedrovečernom stole – symbolizuje teplo a svetlo – príjemný príbytok plný blahobytu, ktorý bol za starých čias vždy zásobený dostatočným množstvom dreva. Hoci dnes už má tento zákusok rôzne podoby, svoje slovné pomenovanie si zachoval.

  /Sú_francúzske_a_slovenské_vianočné_tradície_podobné_či_odlišné/-úplný_članok

  Noel_en_France   /Fotogaléria/

 • Mikuláš 2017

  Tak ako býva zvykom, aj tento školský rok si pre nás žiacka školská rada pripravila Mikulášske prekvapenie.

  Týždeň pred sviatkom sv. Mikuláša bola vo vestibule našej školy vystavená veľká Mikulášska čižma, do ktorej mohli žiaci vložiť sladké, milé prekvapenie pre svojich spolužiakov, učiteľov, či tajnú lásku, ktoré Mikuláš odovzdal adresátom.

  Mikuláša po triedach sprevádzali dvaja anjelici a dvaja čertíci. Navštevovali a obdarovali nie len žiakov všetkých ročníkov, ale aj učiteľov, zamestnancov školy a neodmysliteľne aj vedenie školy za ich usilovnosť, tvrdú prácu a trpezlivosť.

  Stella Szentpétery, II.B     /Fotogaléria/

 • Svetová veľmoc privíta našich študentov

  Mário Džubara - 2. miesto  a Anna Thonová - 5. miesto. To sú výsledky našich študentov – ruštinárov - v medzinárodnej súťaži, ktorí pocestujú za odmenu do Ruska.

  Vzhľadom na skutočnosť, že vysoké percento študentov SOŠP Prešov  si vybralo ako prvý cudzí jazyk  - jazyk ruský, mali títo študenti školy možnosť zapojiť sa  do náročnej medzinárodnej vedomostnej súťaže. Pre študentov, ktorí sa umiestnili na prvých piatich miestach je odmenou  pobyt v dynamicky sa rozvíjajúcej krajine – Ruskej federácii.

  Do medzinárodnej súťaže zameranej na znalosti všeobecných stránok histórie ruského a slovenského národa pre žiakov  bilingválnych gymnázií (rusko-slovenské), gymnázií a žiakov stredných odborných škôl s prvým cudzím jazykom ruským sa zapojili i naši študenti tretieho ročníka pod vedením učiteľky ruského jazyka PaedDr. Valentíny Černajovej. Vedomostnú súťaž organizovalo Veľvyslanectvo Ruska v Bratislave a Veľvyslanectvo Slovenska v Moskve, Ruské centrum vedy a kultúry a Slovenský inštitút v Moskve.

  Srdečne blahoželáme!

  Благодарим победителей!

  PaedDr. Valentína Černajová

 • IMATRIKULÁCIA 2017

  Dňa 23.11.2017 sa na našej škole konala dlho očakávaná imatrikulácia prvákov. Tretiaci im dali neľahké úlohy, no prvé ročníky ukázali svoju šikovnosť a zvládli ich. Splnili ich s ľahkosťou a previedli ich do vtipnej formy. Všetci sme sa výborne zabavili a oficiálne prijali nové tváre medzi nás.

  Začlenenie prvákov do kolektívu sa nieslo v kinematografickej téme pod názvom  Školská televízna show. Všetky tretiacke triedy vytvorili nezabudnuteľnú imatrikuláciu pre našich prváčikov. Jednotlivé prvácke triedy si vylosovali rozprávku, a vďaka nej mali o kostýmy či logo postarané. Prváci si mali pripraviť rôzne súťažné disciplíny ako napríklad reklamu, scénku, spravodajstvo televíznych či športových novín, no dokonca aj počasie. Tretiaci sa podieľali na vytvorení zvyšného programu, čo znamená, že pripravili mnohé súťažné úlohy. Špeciálnou zadanou úlohou bolo zostrojiť drevené želiezko z plastu, kde si naši prváci počínali veľmi dobre. Celú imatrikuláciu sprevádzali Marek Tančák (3.C) a Laura Vasilková (3.D). Porota v zložení PaedDr. Mária Havrillová, Ing. Marta Drabová, Mgr. Edita Šebejová, Mgr. Ján Benko, PhD. mala veľmi ťažké rozhodovanie. Nakoniec sa však zhodli a spočítali svoje výsledky s výsledkami jednotlivých súťaží.  Na prvom mieste sa umiestnila 1.B trieda, na druhom mieste 1.C trieda a nakoniec na poslednom teda treťom mieste skončila 1.A trieda. Všetkým zúčastneným ďakujeme a tešíme sa na ďalšiu imatrikuláciu.

  Adrián Čapo, Laura Vasilková

  /Fotogaléria/

 • Ochrana spotrebiteľa

  Dňa 09.11.2017 sa našej škole uskutočnil seminár na tému ochrany spotrebiteľa, ktorý organizovalo Európske spotrebiteľské centrum v SR, pod záštitou Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky. 

  Na seminári sa zúčastnili žiaci III.B a III.C triedy, kde sa dozvedeli viac o tejto problematike. V rámci diskusie nechýbal  priestor na zodpovedanie konkrétnych otázok a spotrebiteľských problémov, ktoré boli prezentované štátnou radkyňou Ministerstva hospodárstva Mgr. Katarínou Zalaiovou.

                                                                                   Mgr. Zuzana Dupaľová

  /Fotogaléria/           /PREZENTÁCIA/

 • Študentská kvapka krvi

  Pred darovaním nás vyšetrili a po ňom aj občerstvili. Pre mnohých z nás to bolo prvé darovanie krvi a verím, že sa zapojíme aj do ďalšieho a týmto spôsobom pomôžeme niekomu, kto to bude naozaj potrebovať.

  Ďakujeme všetkým darcom za ich odhodlanie zachrániť život neznámym ľuďom.

  Vo štvrtok 9. novembra 2017 sa na našej škole opäť konala Študentská kvapka krvi. Študenti našej školy, ktorí dovŕšil 18 rokov, mohli darovať jednu z najvzácnejších vecí na svete - krv. 

  Darovanie krvi prebiehalo pod drobnohľadom profesionálnych pracovníkov prešovskej transfúznej stanice. Na odber sa prihlásilo 42 žiakov a zamestnancov školy a aj keď nie všetkým sa podarilo prejsť sitom vyšetrení, nakoniec tridsiati z nás sme to zvládli. 

                                                                                  Adrián Čapo  III.B                                                                  /Fotogaléria/

 • 15. Medzinárodný veľtrh cvičných firiem krajín V4.

  V dňoch 19. – 20. 10. 2017 sa žiaci III. B triedy odboru škola podnikania zúčastnili 15. MVCF, ktorý sa konal v Košiciach, kde opäť raz úspešne reprezentovali našu školu.

  Pod vedením Ing. D. Cvengroschovej získala CF iLens, s. r. o. v zastúpení Paula Vysokajová, Viktória Banociová, Tomáš Adamko, Samuel Tkačik a Richard Potočňák cenu „Inovujme.sk“, ktorá bola určená iba jednej – najinovatívnejšej CF veľtrhu.

  Spomedzi 50-tich CF zástupcov projektu inovujme.sk najviac zaujal nápad práve našich žiakov, ktorí sa prezentovali výskumom, vývojom a distribúciou inteligentných kontaktných šošoviek.

  Okrem diplomu a fantastickému pocitu získali žiaci od zástupcov projektu aj veľmi pekné a hodnotné hmotné ceny.

  Celému tímu iLens, s. r. o. ďakujeme za úspešné reprezentovanie našej školy.

   

  /Fotogaléria/

 • Záložka do knihy spája slovenské školy

  Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave vyhlásila k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2017 6. ročník celoslovenského projektu pre stredné školy

  Záložka do knihy spája slovenské školy:

  Literárne osobnosti môjho kraja

  Cieľom celoslovenského projektu bolo nadviazanie kontaktov medzi slovenskými strednými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh, ktoré žiaci vyrobia ľubovoľnou technikou.

  Naša škola sa do projektu prihlásila. Bola nám pridelená partnerská škola – Stredná odborná škola gastronómie a služieb v Šuranoch. Do konca októbra sme si vymenili záložky vyrobené žiakmi obidvoch škôl.

  Nami bolo zaslaných 20 záložiek vytvorených žiakmi 1., 2. a 3. ročníka. Podobný počet sme dostali. Žiaci, ktorí sa projektu zúčastnili, mali možnosť vybrať si záložku vytvorenú v partnerskej škole.

  Veríme, že aj táto kreatívna aktivita  je jednou z možností, ako podporiť dnes tak často skloňovanú čitateľskú gramotnosť mladých ľudí.

                              Mgr. Antónia Jadušová,PhD.

  /Fotogaléria/

 • Odborná učebná prax žiakov II.D

  V dňoch 9. - 14. 10. 2017 sa žiaci štud.odboru MRCR zúčastnili odbornej učebnej praxe v oblasti Pieninskeho národného parku, v Červenom Kláštore. Vyskúšali si obsluhu v reštaurácii Pltník, marketingový prieskum v danej lokalite, plavili sa na pltiach a vystúpili do korún stromov. Spoznali lepšie sami seba aj triedu. Stretli sa s úžasnými ľuďmi: pánom Hrivkom, majiteľom penziónu Pltník, pánom Vnenčákom, vodičom autobusu a majiteľom zariadenia v Jezersku, pracovníkmi a na chvíľu kolegami v reštaurácii Pltník, pani Regecovou, majiteľkou penziónu Pod Tromi korunami, pánom Šmídom, marketingovým manažérom kúpeľov Smerdžonka. Ale oveľa viac si môžete prečítať v texte, ktorý napísal Viliam Marton.

  RNDr. Ing. Mária Vavreková

  Článok:

  Žiaci II.D triedy odbor MRCR sa v dňoch 9. – 14.10.2017 zúčastnili odbornej praxe v Červenom kláštore.

  1. deň sme sa zúčastnili exkurzie Ľubovnianskeho hradu. Dozvedeli sme sa, že hrad bol postavený v druhej polovici 13. storočia, a postupne prestavený v troch slohoch – gotika, renesancia a barok. Poobede sme navštívili kúpele Smerdžonka, kde sme sa stretli so sympatickým marketingovým manažérom. Tieto kúpele slúžia na liečbu kožných ochorení a chorôb tráviaceho, pohybového a nervového ústrojenstva. Neskôr sme sa ubytovali v penzióne Pod troma korunami.

  Na druhý deň niektorí z nás obsluhovali v penzióne Pltník, kam sme sa chodili stravovať. Pomáhali sme v kuchyni, obsluhovali hostí, robili veľa iných potrebných vecí. Ostatní žiaci absolvovali výstup na Tri koruny a na najvyšší vrch Okrúhlica vo výške 982 m s prevýšením 520 m od hladiny Dunajca. Žiaci prišli unavení ale nadchnutí krásou výhľadov.

  Tretí deň sme si išli pozrieť samotný kláštor, ktorý patril reholi kartuziánov (v rokoch 1320 – 1563), neskôr kamaldulov. Dnes kláštor je v správe štátu. Poobede sme mali za úlohu urobiť marketingový prieskum, čiže zmapovať oblasti v mieste ubytovania.

  Na štvrtý deň sme išli do Bachledovej doliny, kde sa nachádza novootvorený Chodník korunami stromov. Lanovkou (a niektorí pešo) sme sa dostali až k chodníku. Vďaka krásnemu počasiu sme si mohli užiť krásne výhľady ako z vtáčej perspektívy. Na vrchole chodníka sa nachádza veľká lanová trampolína, z ktorej vidno až úplne dole. Pre deti je pripravený tobogan od vrcholu až po spodok. Po krásnych výhľadoch, veľkom zážitku a konštatovaní, že išlo o najkrajší deň praxe, sme sa vrátili na ubytovňu.

  Predposledný deň (piatok) bol venovaný splavu rieky Dunajec. Po rýchlom obede sme sa vybrali k pltiam, kde už na nás čakal pltník. O zábavu počas splavu sa postaral pltník, ktorý túto prácu vykonáva už 27 rokov. Rieka Dunajec celkovo meria 274 km, z toho 17 km tvorí štátnu hranicu SR s Poľskom. Po vyše dvojhodinovej plavbe sme nakoniec zakotvili na mieste, kde Dunajec pokračuje ďalej do Poľska. Naspäť sme išli pešo 10 km okolo brehu Dunajca 2 hodiny. Večer sme boli unavení ale spokojní.

  Posledný deň praxe sme zakončili raňajkami a odchodom autobusu do Prešova.

                                                                                                            Viliam Marton II.D

  /Fotogaléria/

 • Informatická súťaž I-bobor

  Dňa 6. a  7. novembra 2017 sa 38 našich žiakov zúčastnilo informatickej súťaže I-bobor 2017/2018.

  Juniori - 6. novembra 2017

  V kategórii Juniori súťažilo 7 775 súťažiacich. Plný počet bodov dosiahli 2, úspešných riešiteľov je 738 (9,5%). Priemer získaných bodov je 33,59 (z 80); medián je 33,37.

  V kategórii „Junior“ sa zúčastnilo 27 našich žiakov z 1. a 2. ročníkov.

  1. Michal Ramazetter (II.D) – 46,69

  2. Samuel Cippl (I.C) - 45,36

  3. Laura Pavúková (II.D) – 44,03

  Seniori - 7. novembra 2017

  V kategórii Seniori súťažilo 4 716 súťažiacich. Plný počet bodov dosiahli 40, úspešných riešiteľov je 1 381 (29,3%). Priemer získaných bodov je 40,81 (z 80); medián je 41,025.

  V kategórii „Senior“ sa zúčastnilo 11  našich žiakov z 3. ročníkov.

  1. Patrik Krafčík (III.B) – 50,69 

  2. Samuel Tkačík (III.B) – 49,68

  3. Rastislav Hovanec (III.B) – 46,68

  Úspešný riešiteľ za našu školu sa stal Patrik Krafčík (III.B), ktorý získal nad 50 bodov v kategórii Senior.

  Všetkým zúčastneným žiakom ďakujeme za aktívne zapojenie sa do súťaže, najlepším riešiteľom blahoželáme a tešíme sa na Vás na ďalší ročník 2018/19.

  Koordinátor súťaže: Ing. D. Vrabľová.

  /Fotogaléria/

 • Finančná gramotnosť na našej škole

  Dňa 18.10.2017 sme na našej škole privítali zástupcov spoločnosti OVB, Allfinanz Slovensko a.s. : pani Mgr. Ivanu Servanskú a pána Miroslava Cuninku . Cieľom ich návštevy bolo školenie a vzdelávanie vo finančníctve. Vzdelávanie prebiehalo hravou formou - prostredníctvom finančnej hry Finančná sloboda. Táto hra si získala sympatie u žiakov. O svoj zážitok z hry sa s vami podelí Marek Tančák, žiak III.C triedy. 

  Ing. Kočárová Jana

  Článok: Dňa 18.10.2017 sa naša trieda zúčastnila školenia vo finančnej hre nazvanej "Finančná Sloboda", ktorú pre nás pripravila spoločnosť OVB Allinanz Slovensko a.s.

  Boli sme rozdelení do dvoch skupín, v každej nás bolo okolo 9 členov. Našej skupinke sa konkrétne venoval lektor Miroslav Cuninka. Rozdelil nás k jednotlivým herným stolom, vysvetlil nám základné pravidlá hry a to, ako bude prebiehať hra v nasledujúcich kolách. Postupne nás zoznamoval s prostredím hry, jej možnosťami a situáciami, ktoré pri hraní hry mohli nastať. Následne nám rozdelil herné "finančné prostriedky" a hra mohla začať. Prvá hra prebiehala s jeho vysvetlením, naučil nás základné veci, napríklad ako sa v hre pracuje a takisto nám ukázal jej možnosti. Prvá hra prebehla výborne, všetkých študentov zaujala, takže boli namotivovaní do druhého kola. Po skončení prvej hry sme mali krátku prestávku a prichystali sme sa na druhú hru. Priebeh druhej hry bol odlišný, keďže pribudli aj nové herné kartičky a s nimi spojené nové herné možnosti. Samozrejme, druhú hru nás už pán lektor nechal zahrať osamote, pôsobil už len ako poradca či kontrolór. Po ukončení druhej hry sme sa všetci dozvedeli svoje výsledky. Každý študent uspel aspoň tak, že v hre nedosahoval stratu a teda splnil aspoň základný cieľ hry. Niektorí boli veľmi úspešní.

  Počas týchto dvoch hier sa študenti naučili mnoho nových poznatkov, naučili sa pracovať na trhu s voľnými finančnými prostriedkami a takisto lepšie pochopili princípy burzového obchodu. Po skončení tejto veľmi príjemnej a zároveň edukačnej aktivity sa všetci študenti zhodli, že by si túto hru zopakovali minimálne ešte raz.

  /Fotogaléria/

 • Deň otvorených dverí

  27. 10. 2017

  Dňa 24.10.2017 sa na našej škole uskutočnil Deň otvorených dverí. Boli prezentované odbory: manažment regionálneho cestovného ruchu, škola podnikania, ekonomické lýceum, dizajn interiéru, odevný dizajn, styling a marketing. Priestory školy boli prispôsobené tomuto dňu zaujímavou dekoráciou a výzdobou (viď foto). Žiaci, ktorí neboli zapojení do dňa otvorených dverí mali inovatívne vyučovanie. Našu školu navštívili v hojnom počte deti celého prešovského kraja. Budúcim prvákom boli podrobne podané informácie o jednotlivých odboroch. Naši žiaci im podrobne porozprávali o odbornej praxi, ktorú každoročne absolvujú v zahraničí, napríklad na Cypre, Grécku, v Taliansku, Bulharsku, Poľsku, ale aj v prešovských firmách. Tým poukázali na dôležitosť prepojenia teórie s praxou. Spätnú väzbu sme dostali od návštevníkov v dotazníku. Ohlas bol pozitívny.

  Vypracovala: Ing. Mgr. Anna Miklušová

  /Fotogaléria/

strana: